نویسندگان جشنواره یازدهمعنایت الله فاتحی نژاد

  AWT IMAGE  فاتحی نژاد، عنایت اللّه (۱۳۴۰ـ )


دانش ­آموخته دکتری زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه علوم و تحقیقات.معرفی

در سال ۱۳۴۰ در طبس متولد شد. دورۀ دبیرستان را در طبس و مشهد پشت سر گذاشت. پس از آن دوره­های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در رشتۀ زبان و ادبیات عرب به ترتیب در دانشگاه­های علامه طباطبایی، دانشگاه تهران و واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران سپری کرد.

او هم­اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز است و پیش از آن در دانشکدۀ الهیات دانشگاه تهران تدریس کرده و از ۱۳۶۷ تاکنون مؤلف و ویراستار دایرۀ­المعارف بزرگ اسلامی می­باشد. از وی تاکنون هفت اثر تألیف و ترجمه به چاپ رسیده که درآمدی بر مبانی ترجمه (با همکاری بابک فرزانه)، امهات المصادر العربیۀ، آیین ترجمه، رمان رادوبیس(نجیب محفوظ) و فرهنگ معاصر فارسی ـ عربی از جملۀ آنهاست. وی حدود ۹۰ مقاله نیز در زمینه­های ادبیات عربی و فرهنگ تاریخ و تمدن اسلامی تألیف و منتشر کرده است، که اغلب آنها در زمینۀ شرح زندگی و بررسی آثار و اشعار ادیبان عرب است. «ادبیات تطبیقی، نقد و بررسی» و «راه­های تصوف فارسی در فرهنگ و زبان عرب جاهلی»، از دیگر مقالات اوست.

شرکت در سمینارهایی چون «سمینار زبان فارسی و نقد آثار ایران­شناسان روسی» (دانشگاه سنت پترزبورگ)، «سمینار شرق­شناسی»، (دانشگاه قازان) و «کنگرۀ ابن سکیت» (اهواز) و تدریس زبان فارسی برای استادان و دانشجویان دانشگاه قازان از جمله دیگر فعالیت­های عملی اوست.

فاتحی­نژاد، سال ۱۳۸۸ برای کتاب فرهنگ معاصر ( فارسی ـ عربی) که از سوی انتشارات فرهنگ معاصر منتشر شده بود، جایزۀ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را دریافت کرد.