نویسندگان جشنواره یازدهممحسن رحمتی

     AWT IMAGE    رحمتی ، محسن (۱۳۵۱-)


دانش­آموخته دکتری تاریخ، گرایش ایران در دوره اسلامی از دانشگاه تهران.معرفی

فروردین ماه سال ۱۳۵۱ در شهرستان ملایر، به دنیا آمد. پس از طی تحصیلات ابتدایی و راهنمایی در زادگاه خود، دوره متوسطه را نیز در دانشسرای تربیت معلم پشت سر گذاشته و به عنوان آموزگار در اداره آموزش و پرورش شهرستان ملایر مشغول به کار شد. شوق به دانستن، وی را بر آن داشت تا در رشته تاریخ دانشگاه تهران تحصیل خود را ادامه دهد. با کسب رتبه اول در آزمون سراسری تحصیلات تکمیلی ۱۳۷۵، و بعدها در آزمون دکتری دانشگاه تهران، تحصیلات خود را در همان رشته (گرایش ایران در دوره اسلامی) و همان دانشگاه ادامه داد و سرانجام در شهریور ۱۳۸۳ موفق به اخذ دکتری شد.

پس از آن در گروه تاریخ دانشگاه لرستان به تدریس و پژوهش پرداخت. در این مدت علاوه بر فعالیت­های آموزشی، ضمن همکاری با گروه تاریخ بنیاد دایرۀالمعارف اسلامی به عنوان مشاور، از پژوهش و تحقیق غافل نبوده که از جمله آثار وی می­توان به تصحیح سفرنامه حمزه میرزا، ترجمه تاریخ هفت آب و نزدیک به ۲۰عنوان مقاله علمی ـ پژوهشی، نیز بیش از ۳۰  مدخل در دانشنامه جهان اسلام و مقالات متعدد دیگر در مجلات علمی ـ تخصصی اشاره کرد.

یکی از حوزه­های پژوهشی مورد علاقه وی نقد کتاب است، و تاکنون ده­ها مقاله در باب نقد و بررسی کتاب نوشته و در نهمین دوره جشنواره نقد کتاب (سال ۱۳۹۰) نیز به عنوان ناقد برگزیده در عرصه تاریخ انتخاب شد.