نویسندگان جشنواره یازدهمزهره حیدری شاهی

    AWT IMAGE  حیدری شاهی، زهره (۱۳۵۵-)


دانش­آموخته کارشناسی زبان و ادبیات آلمانی از دانشگاه شهید بهشتی.معرفی

سال ۱۳۵۵ در شهرستان تنکابن به دنیا آمد. دوره­های ابتدایی را در دبستان دین و دانش عباس­آباد تنکابن و متوسطه را  در مدرسه  ولایت فقیه گذراند و ازدبیرستان رازی دیپلم گرفت.

در بهمن سال ۱۳۷۵موفق به اتمام دوره کارشناسی رشته زبان و ادبیات آلمانی در دانشگاه شهید بهشتی شد. مدتی در سازمان پژوهش و برنامه­ریزی و تألیف کتب درسی به کار ترجمه و تحقیق درباره روش­های تدریس در مدارس آلمان مشغول بود.

 در همین زمان و سال­های پس از آن در کارگاهای متعددی که وزارت آموزش و پرورش با همکاری انجمن فرهنگی گوته وابسته به سفارت آلمان درباره روش­های تدریس به کودکان برگزار می­کرد، شرکت داشت.

 پس از عضویت در انجمن دبیران زبان آلمانی مدتی را به تدریس زبان آلمانی در یکی از مدارس راهنمایی تهران پرداخت. اما او نوشتن و تحقیق و مطالعه را بیشتر دوست می داشت. تا این که در سال ۱۳۷۷ با شورای کتاب کودک آشنا شد. کارگاه چهاردهم آشنایی با ادبیات کودک را در شورای کتاب کودک گذراند و در گروه­های کارشناسی تألیف ترجمه و شعر شورای کتاب کودک به بررسی کتاب­های منتشر شده در هر سال پرداخت. او نوشت، ترجمه کرد و شعر گفت، اما آنها را کناری گذاشت تا در فرصتی دوباره به گونه­ای دیگر به آثار خودش بنگرد.

نویسندگی در شبکه­های مختلف رادیو را از سال ۱۳۸۴ شروع کرد و اما آنجا نیز بیشتر به کودکان پرداخت و به نوشتن برای کودکان و کارشناسی و تهیه خبر کتاب گویا و مصاحبه درباره هنر و ادبیات کودکان با هنرمندان و نویسندگان و شاعران کودک در برنامه­های مربوط به کودکان اشتغال ورزید.

مدتی هم در بخش فرهنگ و هنر خبرگزاری آرتنا مسئولیت بخش کودک و نوجوان این خبرگزاری را برعهده داشت و اخبار و مقالات و مصاحبه­های متعددی را در حوزه­های مختلف و همچنین کودک و نوجوان در این خبرگزاری منتشر کرد.

او که در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نیز عضویت دارد تاکنون چند اثر در مطبوعات ویژه کودکان و نوجوانان منتشر کرده است و چند سالی است که آثار او در حوزۀ مقاله و نقد شعر عمدتاً در نشریۀ تخصصی کتاب ماه کودک و نوجوان منتشر می­شوند.