نویسندگان جشنواره دهم سیّد عبدالرضا موسوی طبری

     AWT IMAGE  موسوی طبری، سیّد عبدالرضا (۱۳۵۷ ـ )


منقد، مصحّح و شاعر.معرفی

سال ۱۳۵۷ در روستای سنام از توابع کیاسر (واقع در استان مازندران) متولد شد. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و مقدمات حوزوی را در مشهد به انجام رساند و سپس برای ادامه تحصیل در رشته تصویری ـ نمایشی به هنرستان سوره تهران آمد. اولین مقالات و همچنین اشعارش را سال ۱۳۶۹ منتشر ساخت. نخستین اثر او نیز تصحیح منتخبی از دیوان واقف لاهوری بود که انتشارات امیرکبیر عهده­دار چاپ آن شد. پس از آن فعالیت وی بر روی فرهنگ، زبان و ادب فارسی در شبه قاره هند تمرکز یافت و حاصل آن چندین مقاله، کتاب، سخنرانی و گفتگو در زمینه یاد شده بوده است. از دیگر علایق وی سرودن شعر کلاسیک (بویژه قصیده)، پژوهش در موسیقی قدیم ایران و تالیف و تحقیق در حوزۀ طنز مکتوب است.

او دهه سوم زندگی­اش را کم و بیش در استخدام حوزه هنری به سر برد و عمده مسئولیتهایش در این نهاد، مدیر بخش اسناد پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی و مسئول دفتر مطالعات ادب فارسی در هند بوده است. واپسین اثر منتشر شده از سوی این دفتر مجموعه «مهندات» است که به اهتمام وی انتشار یافت.

در سال ۱۳۸۹ به همکاریِ خود با حوزه هنری پایان داد و به تألیف، پژوهش و سرایش جدی­تر روی آورد. مقالات و نقدهای وی در این سالها بیشتر در مرکز پژوهشی میراث مکتوب منتشر می­شود. او هم اینک به عنوان مشاور مدیر عامل در شرکت پارس خودرو مشغول به کار است.