بخش جنبی جشنواره ششممنتقد پیشکسوت

AWT IMAGE  هنر، علی محمد (1321 ـ )


دانش آموخته زبان و ادبیات فارسی .معرفی

استاد علی­محمد هنر، زبان­شناس برجسته معاصر در چهارم آبان سال 1321 در شهر شیراز زاده شد. دوران ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود طی کرد و تحصیلات دانشگاهی را در رشته ادبیات فارسی در تهران پی گرفت. وی تقریباً از تمامی استادان معاصر خود به طور مستقیم یا غیرمستقیم بهره برده است که از آن جمله می­توان به استاد مجتبی مینوی و دکتر پرویز خانلری اشاره کرد.

تخصص اصلی وی ادبیات فارسی است ولی معتقد است در زمانی زندگی می­کنیم که تنها نمی­توانیم به ادبیات تکیه کنیم. این مهم انگیزۀ اصلی وی برای یادگیری زبان­شناسی است.

چون بر این باور است که برای درک درست زبان فارسی نیازمند، زبان عربی نیز می­باشیم، به فراگیری زبان عربی کلاسیک نیز همت گمارد و با ادبیات عربی معاصر نیز آشنا شد. او با زبان­­های انگلیسی، آلمانی، روسی نیز بیگانه نیست و برای پژوهش­هایش از آنها بهره می­برد. وی ترجیح می­دهد بیشتر بخواند، کمتر بنویسد و کمتر از آن چاپ کند.

یادداشت­های سندباد نامه، جلد نخست مسائل پاریسیه (با همکاری ایرج افشار)، داعیه­داران از جمله کتاب­های ارزشمند منتشره وی به شمار می­آید.

آخرین اثر در دست انتشارش، کتاب سایه­های خیال است که به بررسی ترجمه شعر فرنگی به فارسی از روزگار اعتصام­الملک در فاصله سال­های 1298 تا 1342 می­پردازد.  مقالات متعدد و گرانسنگی نیز تألیف کرده که از آن شمار است: شاعران هم­عصر رودکی، هدایۀالمتعلمین فی الطب، گشت و گذار در کشف­الاسرار، دل­نمودگی، پویه، اولی­ترین اولی­تر، طلیعه تجدد در شعر فارسی.